Сторінка:Багалій Д. І. Нарис української історіографії, т. I, Літописи, вип. 1.pdf/114

Ця сторінка вичитана

ствомъ и красотою не мене сущихъ древнихъ, и украси ю пречюдными иконами; принесе же чашю отъ земля Угорьскыя мрамора багряна, изваяну мудростью чюдну, и змьевы главы бѣша округъ ея, и постави ю пре(дъ) двѣрми церковьными, нарѣцаемыми царскыми; створи же в неи крестилницю крестити воду на святое Богоявление; створи же в ней блаженый пискупъ Иванъ отъ древа красна точенъ и позлащень днѣ и внѣ, дивлению подобенъ.

№ 2. «Князя Володимеря рукописаніе»[1].

Во имя Отца и Сына и Святаго Духа. Молитвами святыа Богородица и Приснодѣвица Марья и святыхъ ангелъ. Се язъ князь Володимеръ, сынъ Василковъ, внукъ Романовъ, даю землю свою всю и городы, по своемь животѣ, брату своему Мьстиславу, и столный свой городъ Володимеръ; другую же грамоту напсахъ брату своему такую же; хочю и еще и княгинѣ своей псати грамоту такую же.

Въ имя Отца и Сына и святаго Духа. Молитвами святыа Богородица и Приснодѣвица Марья, святыхъ ангелъ. Се язъ князь Володимѣръ, сынъ Василковъ, внукъ Романовъ, пишу грамоту: далъ есмь княгинѣ своей, по своемь животѣ, городъ свой Кобрынь, и с людми и з данью, како при мнѣ даяли, тако и по мнѣ ать дають княгинѣ моей. Иже далъ есмь ей село свое Городелъ, и с мытомъ, а людье како то на мя страдалѣ, тако и на княгиню мою по моемь животѣ; аже будеть князю городъ рубити, и ни к городу, а поборомъ и Тотарьщиною ко князю. А Садовое и Сомино же даль есмь княгинѣ свое(й), и манастырь свой Апостолы же создахъ и своею силою. А село есмь купилъ Березовичѣ у (Ю)рьевича у Давыдовича Фодорка, а далъ есмь на немь 50 гривень кунъ, 5 локоть скорлата да бронѣ

  1. Ibidem, стор. 594–595.