Лист Стефана Хмелецького до короля від 9.10.1626 року
- Письма: Стефана Хмелецкаго, хорунжего Брацлавскаго,
- къ королю и неизвѣстнаго лица къ гетману,
- содержащія отчетъ o побѣдѣ, одержанной надъ татарами y Бѣлой Церкви
- Хмелецкимъ и козацкимъ гетманомъ, Михаиломъ Дорошенкомъ. 1626 г. Окт. 9.[1]
Błogosławieństwo wielkie ukazał Pan Bóg nad wojskiem jego królewskiej mości, dawszy zwycięstwo nad pogaństwem die 9 Octobris, w piątek. Pogromiony sułtan i ze wszystką ordą, która była z nim na koszu pod Białą Cerkwią na Katonyskiem polu. A isz zagony był w ziemie puścił, osadziwszy wszystkie brody na Rosi rzyce ludźmi, i tych, za pomocą Bożą byliśmy w błotach, wodach pogrążyli i z państw jego królewskiej mości rozegnaliśmy. W niedzielę przeszłą Buchar-sołtan z synami Kantemirowymi szedł z Kijowskiej ziemi zagonem; z nim pod Rokitną szczęśliwa mieliśmy rozprawę, rozgoszczonego zastawszy: rzadki i szczęśliwy ordyniec, który umknął. Moc starła Boska to pogaństwo i wszechmocność Najwyższego sprawowała mocną rękę mężną rycerstwa jego królewskiej mości. Więźnie i chorągwie nieprzyjacielskie z imć panem hetmanem posyłam. Tosz i kozacy Zaporozcy uczynili, którzy wielką życzliwość z starszym swoim Doroszenkiem i męstwo swoje oświadczyli jego królewskiej mości i rzeczypospolitej na tym placu. Posyłam regestr owych sułtanów i murzów, ktorzy to byli z przedniejszych: Muradyn-sołtan, Sefegierej-sołtan, Stangirej-sołtan, Buchar-sołtan. Murzowie zaś przedniejsi: Mardach murza nochajski, murzie powinny Kantemirowi; Iurcz murza, syn Kantemirów; Tuchtymir murza, syn Kantemirów; Narth-murza, syn Baterbejow; Alkiezery murza, drugi syn Baterbejow; Welizach murza, syn Aliza murzy. Puściło się to było pogaństwo mimo Antonow ku Konstantynowi i już się przeprawiło było przez Roś, ale, posłyszawszy o wojsku, znowu za Roś — i dopiro zagony od Białey Cerkwi puścili, trzeciego dnia wskazawszy się im wracać. Więźniowie powiadają 40,000 komunnika i tak tysz wiele kazandziów, to jest motłochu. Stefan Chmielecki, chorąży Bracławski.
- ↑ Письма: Стефана Хмелецкаго, хорунжего Брацлавскаго, къ королю и неизвѣстнаго лица къ гетману, содержащія отчетъ o побѣдѣ, одержанной надъ татарами y Бѣлой Церкви Хмелецкимъ и козацкимъ гетманомъ, Михаиломъ Дорошенкомъ. 1626 г. Окт. 9. // Сборник летописей, относящихся к истории Южной и Западной Руси / Под. ред. В. Б. Антоновича. — К., 1888. — С.257—259.
Ця робота є суцільним текстом, будь ласка за можливістю з'єднайте її з Індексом. |
Ця робота перебуває в суспільному надбанні в усьому світі. Цей твір перебуває в суспільному надбанні в усьому світі, тому що він опублікований до 1 січня 1929 року і автор помер щонайменше 100 років тому. |